I Mišković je tema kampanje u Americi

Lobistička firma koju je osnovao prvi čovek predsedničke kampanje Hilari Klinton, a vodi je jedan od njenih glavnih predstavnika za sakupljanje donacija, istovremeno radi za srpskog oligarha Miroslava Miškovića koga SAD i srpske vlasti optužuju za korupciju.

Svijet 09.09.2016 | 21:00
I Mišković je tema kampanje u Americi
Pozivajući se na dokumenta objavljena u Americi, ovo tvrdi konzervativni vašingtonski sajt "Fri bikon". Poznati po istraživačkom novinarstvu, autori teksta podsećaju da je od 2013. godine "Podesta grupa" predstavljala dve Miškovićeve firme.

"Interni dokumenti Stejt departmenta pokazuju da američka vlada dugo smatra Miškovića vodećim zvaničnikom iz vremena nekadašnjeg predsednika Slobodana Miloševića, koji je predstavljao bolesne snage društva i pretnju po američke interese", navodi se.

"Grupu Podesta" je osnovao 1998. godine sadašnji predsednik Hilarine kampanje Džon Podesta sa bratom Tonijem, "visokodolarskim donatorom Klintonove", koji sada i vodi firmu.

Dokumenta pokazuju da je Mišković ovu američku grupu angažovao 2013. godine, "otprilike baš u vreme kada je upao u ozbiljne zakonske probleme". "Podesta" je predstavljala dve Miškovićeve firme, "Delta holding" i "Hitomi fajnenšal".

"Kompanija je platila "Podesta grupi" 940.000 dolara od marta 2013. godine da lobira u Kongresu, Stejt departmentu i Beloj kući. Prema dokumentima, firma "promoviše poslove kompanije, njenih vlasnika i podugovarača sa partnerima i vladama u regionu, EU i SAD", navodi se.

Tim lobista koji rade za "Hitomi" uključuje, kako pokazuju dokumenta, Tonija Podestu lično, bivše pomoćnike senatora i kongresmena, službenike u kongresnim odborima za unutrašnju bezbednost i spoljne poslove SAD, kao i bivše zvaničnike NATO, Stejt departmenta, Saveta za nacionalnu bezbednost Bele kuće.

Prošlog meseca, kaže se, grupa prepušta lobistički rad za "Hitomi" firmi "Roberti global" i njenom šefu, takođe demokratskom konsultantu i finansijeru Vinu Robertiju.

"Podesta grupa" je, kako se ističe, odigrala značajnu ulogu u odbrani Miškovića od optužbi, tvrdeći da je on "žrtveni jarac" političara koji pokušavaju da povećaju sopstvenu popularnost, "podstičući narodni gnev":

Slučaj ukazuje na ozbiljne nedostatke u vladavini zakona u Srbiji, koji je vodio nepravednom hapšenju jednog od najznačajnijih poslovnih lidera u zemlji... iz politički motivisanih razloga - pisala je "Podesta grupa" srpskim i političarima EU.

No, njihovi napori, navodi se, urodili su plodom kod pojedinih demokratskih kongresmena. Kada je premijer Vučić posetio Vašington septembra 2015. godine, kongresmen demokrata iz Merilenda Kris van Holen izjavio je da "slučaj Mišković" pokazuje da je "srpskom pravosuđu potrebna ozbiljna reforma".

Pritom je, dodaje se, zaboravio da napomene Miškovićevu ulogu u Miloševićevom režimu, kao i "visoke profite od posleratnih poslovnih dilova, koje vlasti SAD opisuju kao korumpirane".

AMBASADOR TRAŽIO ZABRANU ULASKA

Diplomatske depeše koje je u Stejt department slao američki ambasador u Srbiji 2007. godine, preporučuju da se Miškoviću zabrani ulazak u SAD:

"Mišković kaže da je sam stekao bogatstvo u bankarstvu i industriji osiguranja... Prikladnije bi bilo reći da je to učinjeno na leđima srpskog naroda dok su se borili sa sankcijama i hiperinflacijom, da je zaradio na njihovoj bedi... Sada imamo solidne dokaze da je Mišković profitirao od političke korupcije", zaključuje se u depeši koju je objavio "Vikiliks".

Preporuka je bila da predsednik SAD zabrani Miškoviću ulazak u SAD.

Izvor: Večernje novosti

Komentari / 0

Ostavite komentar