Природна богатства Српске Хамовићу донијела преко 90 милиона марака

Природна богатства Републике Српске која су кроз неколико концесија дата предузећима Вука Хамовића, највећег трговца електричном енергијом у региону донијела су му зараду у прошлој години од преко 90 милиона марака.

Република Српска 20.05.2026 | 07:54
Природна богатства Српске Хамовићу донијела преко 90 милиона марака

Подаци из привредних регистара показују да је 2025. година за четири његова предузећа била једна од најбољих од кад овај бизнисмен послује у Српској јер је већина њих удуплала своју добит.

Примјера ради „Електране Станари“ су пријавиле профит од 85,6 милиона марака што је за 46,9 милиона или за 120 одсто више него у 2024. години када је та добит била 38,7 милиона КМ.

Када се добит подијели са 1.177 радника које је радило у руднику и термоелектрани у Станарима долази се до податка да му је сваки од њих зарадио преко 73.000 марака.

Његово предузеће за трговину струјом, „ЕФТ Билећа“ такође има експоненцијални раст прихода и добити.

У 2025. години промет је био непуних 90 милиона марака из чега је остварено 2,8 милиона марака добити.

Претходно, 2024. године приходи су били 57,4 милиона КМ, а добит 264.723 КМ, што показује да је прошле године увећана за десет пута.

Хамовић у Билећи има и соларну електрану са 16 запослених која је прошле године пријавила добит од пет милиона марака добити, односно утростручена је у односу на 2024. годину када је била 1,7 милиона КМ.

Први новац почела је да доноси и хидроелектрана „Улог“ у Калиновику која је у претходном периоду била оспоравана од стране активиста за заштиту животне средине.

Приходовала је седам милиона марака и зарадила 325.635 КМ, те тако изашла из минуса који је направљен у години прије него што је пуштена у рад.

(Цапитал

Коментари / 27

Оставите коментар
Name

Војо

20.05.2026 08:02

Вук Хамовић је то поштено дијелио, увијек је половину давао Петру Ђокићу, Бурлоњи, лопини Ковачевићу, некада давно Лемезу, Радмановићу, Луки Петровићи, Клошарцу, Папку, Шпирићу, Нешићу, и осталом усташком шљаму и олошу.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Питање

20.05.2026 08:07

Је ли и њему Сердаровова адвокатица, која не смије да даје изјаве, а јадница нема ни пријављених вецих прихода

ОДГОВОРИТЕ
Name

Маxо

20.05.2026 08:07

Ј..о Вас он, све лопов до лопова, фуј

ОДГОВОРИТЕ
Name

Игипоп

20.05.2026 08:08

Лијеп текст, заборавили сте да је прије тога уложио своје паре у наведену инвестицију и да првих година није текло баш како треба. Ако плаћа порез, доприносе и плате онда добро, нека ради

ОДГОВОРИТЕ
Name

Боро

20.05.2026 11:11

Није он уложио своје паре мамлазе. Паре су уложили Кинези 400 милиона Еура, јер је Вук Хамовић добио од Додига и Петра Ђокића рудник Станари на поклон, бесплатно, и много тога је Вук Хамовић добио корупцијом и криминалом заједно са Петром Ђокићем, Бошком Лемезом, Бурлоњом Додигом, Луком Петровићем, Папком, Клошарцем, Тегелтијом и осталим лоповима. Класична пљачка глупог народа.

Name

Скептик

20.05.2026 08:18

Колико сам упознат, када је преузео Рудник Станаре измирио је све обавезе према радницима. Имају јако добре плате, поштује се радно вријеме, плаћају се прековремени сати и дежурства, ко ложи добија неколико тона угља бесплатно за зиму, добили нова средства рада, квалитетну личну заштитну опрему итд. Колико сам видио сви су задовољни. Исплатио је откуп земље од мјештана по пристојним цијенама. Понављам, рудник је био запуштен пред пропашћу. За остале фирме не знам.

ОДГОВОРИТЕ
Name

77

20.05.2026 11:15

Јесте, цула сам и ја да су боље њих исплатити некого Стари Угљевик. Казе сви добили пола милиона.

Name

Сави

20.05.2026 11:16

Идиоте, Хамовић је рудник и угаљ добио скоро бесплатно, провјери колику концесију плаћа, требао је да плаћа 10% , а онда је то НС РС смањила на 0,5% на иницијативу шљама и сподобе Петра Ђокића и Бурлоње Додига. Размишљајте мало мамлази, лако је правити бизнис када је народ неписмен и глуп, заслијепљен причом о "политичком Сарајеву". Републику Српску воде следбеници Анте Павелића, пљачка и прогон и расељавање српског народа се наставља.

Name

ДРАГИЦА

20.05.2026 11:43

БОЉЕ ДА ЈЕ ВЛАСНИК И НАС ЦОВЈЕК, НЕГО НЕКИ СТРАНАЦ.

Name

Идеално

20.05.2026 11:46

Онај ко га је запустио сад плави кајмак... Ваљда ти је то јасно!

Name

Аска

20.05.2026 22:13

Вук Хамовић је само домаће име. Имате у регистру информацију да је то корпорација регистрована у Лондон Цитy.. енглези ... мозда они сто су досли да убију Додика.. мозда је зато дао нашу дједовину.. мозда нас је сјебао скроз.. мозда смо ми идиоти каквих нема

Name

Ре

20.05.2026 08:46

Нормално да ће Станари зарадити још и рента смањена а сву струју извози по већој цијени ,Улог зарадио 300 хиљада а јели процијењена штета за околину, то није битно, само профит.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Слажем се...

20.05.2026 09:27

... Ради доста људи, чак се и неке штеле хватају да би се запослило у термоелектрани. Ватрогасац, најтраженије занимање... Чак и међу тим радницима има нека чудна доза поноса,ко смо-ми смо... Као да раде у згради владе. Необично за видјети у реалном сектору....

Name

Имовина

20.05.2026 08:47

Због таквих се кочи Закон о државној имовини. Нема ту ни "П" од патриотизма. То је прича главног баје за овчице

ОДГОВОРИТЕ
Name

Дина

21.05.2026 07:29

Бозе драги,увијек било и бице да радник добије најмање.У бивсој Југославији се исто или слицно радило,али није се знало ко к9лико узима,а сад је све народу доступно и висе боли.Све је то уреду ако се измирују порези и ради се на томе да се застити ид загадјења и да радник има пристојну плату и пензионер пензију.Неко мора бити мизак и то све створити и управљати с тим,а неко радити.Дај бозе да наса дјеца не одлазе са ових простора и да се сви запосле овдје ,да могу пристојно зивјwти и обрадјивати своју земљу и цувати своја огњиста.

Name

Ја

20.05.2026 09:14

Захваљујући цутању, оваа'цаа!!!!

ОДГОВОРИТЕ
Name

БОБА

20.05.2026 09:19

Не вјероватно глупа фаца,не образована дјелује као пећински човјек, паћеник који не зна две реченице саставити.Из њега извире примитивизам и све друго што се може примјетити.То су фаце данашњег друштва гдје парама можеш купити све осим мозга. Али то загађује околину гдје си битан једино онима који су као они.То су најиритантнији и најгадљивији људи по становништво.Градови су пуни оваквих ликова који су доктори наука ,магистри, дипломате,академици а кад их гледаш и проговоре све је јасно као дан.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Мецко

20.05.2026 09:26

Зато РС има јефтину струју!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Миле

20.05.2026 09:54

Он је син високог генерала Раде Хамовића, ништа случајно се не дешава.7

ОДГОВОРИТЕ
Name

Посматрач

20.05.2026 09:58

Да је поштен не би ни имао посла са овим нашим мафијашима, њега и такве ништа није срамота.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Није него

20.05.2026 09:59

Какав је код нас бандитизам, то је за Гиниса.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Треса

20.05.2026 10:12

Наравоученије овог текста је, да ТЕ Угљевик и Гацко преполове број радника пословале би у дебелом плусу и да исплате отпремнине вишку радника у првој години.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Угљевик реално

20.05.2026 11:18

Тачно, а не 2000, од тога 1000 бескорисних нерадника, који имају добре плате...

Name

Босна и босанцење

20.05.2026 10:39

Разлог због кога је опозиција фактор нестабилности, РС мора одбити опозицију ...

ОДГОВОРИТЕ
Name

Б Лучанин

20.05.2026 11:30

Давно сам рекао да Р Српском владају тајкуникриминалци и корупционари. АлиНАРОД ТО ВОЛИ И ЋУТИ И ГЛАСА ЗА СВОЈУ ПРОПАСТ

ОДГОВОРИТЕ
Name

Xxx

20.05.2026 12:41

Ови сто кукају и набрајају сто ви нисте покренули рудник Људи раде иману добре плате и све остало боље је то неги ици у иностранство Цудиме да тако поједи и прде безвезе

ОДГОВОРИТЕ
Name

Само кажем

20.05.2026 12:43

А Додику је донијело милијарде, па ником ништа.

ОДГОВОРИТЕ