ABA: Važna pobjeda Zadra protiv FMP-a!

Košarkaši Zadra pobedili su sinoć na svom parketu FMP iz Železnika sa 83:77 (22:25, 19:19, 25:12, 17:21) u poslednjoj utakmici 16. kola ABA lige.  Trajalo duže nego fudbal: FMP pao u reviji penala! U Zadru su ove sezone pobedili Partizan i Crvena zvezda, ali ne i FMP posle utakmice koja je počela kada i one u Mančesteru i Sevilji, a završila se posle toga.

Košarka 16.01.2018 | 11:30
Prvo poluvreme utakmice u Zadru donelo je dosta neizvesnoti, da bi domaćin u drugom poluvremenu, pre svega u trećoj četvrtini stekao kontrolu, da bi u samoj završnici prelomio susret u svoju korist.

Najefikasniji u pobedničkom timu bio je Ive Ivanov sa 18 poena, dok je Luka Božić postigao 17, a Preston Nouls i Džošua Bostik ubacili su po 14.

U ekipi FMP-a istakli su se Filip Čović sa 17 poena, a Nemanja Nenadić dodao je 15.

Zadar je ovom pobedom nad direktnim konkurentom u borbi za plasman u plej-of došao do osmog trijumfa, uz isto toliko poraza i sada je na deobi petog mesta s Partizanom, dok je FMP sedmi sa skorom 7/9.

Nesportska lična greška Lovrea Bašića na Filipu Čoviću poslužila je košarkašima FMP Železnika kao odskočna daska u trenutku kada je delovalo da srljaju u ubedljiv poraz u Zadru ali je neočekivani "kambek" domaćin zaustavio na tri minuta do kraja.

Pri rezultatu 73:58, na 7:44 do kraja poslednjeg meča 16. kola ABA lige, sudijski trio Damir Javor-Milija Vojinović-Radoš Savović faul Bešića označio je kao preteran, što je posle Čovićevih ubačenih penala bio početak serije koja je unervozila trenera domaćih, Aramisa Naglića, naročito kada je Alekas Radanov pogodio trojku za 73:69 na svega 3:02 do kraja.

Nazor je tada pozvao minut odmora, Luka Božić iznudio faul i pogodio oba penala, a mladi tim Vladimira Jovanovića ostao bez odgovora u finišu - mada je pravo pitanje kako je 12 poena prednosti iz prvog poluvremena pretvoreno u 15 poena zaostatka u drugom.

Na kraju, u utakmici sa 64 faula i 69 izvedenih slobodnih bacanja, koja je počela u istom terminu kada i mečevi Premijer lige i Primere a bila završena posle toga: Zadar - FMP Železnik 83:77 (22:25, 19:19, 25:12, 17:21)!

Najefikasniji u pobedničkom timu bio je Ive Ivanov sa 18 poena, dok je Luka Božić postigao 17, a Preston Nouls i Džošua Bostik ubacili su po 14. U ekipi FMP-a istakli su se Filip Čović sa 17 poena, tri skoka, tri asistencije i tri ukradene i izgubljene lopte. Nemanja Nenadić dodao je 15, dok su dvojica Stefana, Lazarević i Pot ubacili po deset.

Zadru je ovog bila deseta pobeda u Dvorani "Krešimir Ćosić" u poslednjih 12 mečeva u ABA i A1 ligi, a ta dva poraza plavo-beli doživeli su od Partizana (97:104) u oktobru i Crvene zvezde (76:88) u novembru.

FMP je nastavio da igra promenljivo, pa je posle poraza od Olimpije, Budućnosti i Cedevite, odnosno pobeda nad Partizanom i MZT Skopljem, sada zabeležio dva neuspeha u nizu u mečevima sa Mornarom i Zadrom.