BL: Borusija najzad pobijedila, Mijat srušio HSV!

Fudbaleri Borusije Dortmund pobedili su posle dvomesečne agonije i devet utakmica bez trijumfa.  Pobjeda na debiju za Stegera, Gaćinović strijelac! Borusija sigurna u Majncu. Bodove za Ajntraht donio Mijat Gaćinović. Jubilarni deseti remi za Volfsburg.  Dortmund i Šteger - dobitna kombinacija! Gaćinović srušio HSV, Luka Jović igrao od starta. . .  Zanimljivo veče u Bundesligi. . .

Fudbal 12.12.2017 | 22:45
"Milioneri" su sa novim trenerom Peterom Štogerom crni niz okončali u Majncu sa 2:0, golovima Sokratisa Papastatopulosa i Šinđija Kagave u drugom poluvremenu.

Borusija se ovom pobedom vratila u borbu za vrh tabele, ima samo tri boda manje od drugoplasiranog Lajpciga koji nastavlja da posrće.

Sjajno veče imao je srpski reprezentativac Mijat Gaćinović koji je golom u 24. minutu doneo Ajntrahtu pobedu nad Hamburgom 2:1, posle preokreta gostiju u roku od desetak minuta.

HSV je poveo preko Papadopulosa u devetom minutu, Volf poravnava u 16, a Gaćinović preokreće posle druge asistencije Čendlera na meču.

Drugi srpski reprezentativac Filip Kostić se nije istakao u dresu domaćeg Hamburga. Dok je Ajntraht "skočio" na petu poziciju, HSV je ostao u zoni ispadanja.

Pobedu u 16. kolu Bundeslige zabeležio je i Frajburg, minimalnim rezultatom nad Borusijom Menhengladbah. Nils Petersen je golom iz penala rešio ovaj susret.

Borusija je trećim kolom u nizu bez pobede propustila šansu da se probije odmah do lidera Bajerna, dok je Frajburg malo pobegao od zone ispadanja.

Peter Steger je i dalje neporažen na ligaškim debijima u karijeri!

Borusija je u prvom meču sa novim trenerom izgledala dosta čvršće i organizovanije u odbrani, ali bez onog "šarma" u napadu po kojem je godinama bila prepoznatiljiva.

Ipak, ono što je bilo najbitnije u pretposljednjem kolu prije zimske pauze je ostvareno, tri boda putuju na "Vestfalen" nakon osam utakmica bez pobjede.

Majnc - Dortmund 0:2 (0:0)

U eri kada je formacija 4-2-3-1 postala standard u Bundesligi Peter Steger je prošle sezone u "retro" 4-4-2- formaciji iz 90-tih doveo Keln do petog mjesta, ali je ove sezone u tom istom sistemu sa dodatnim "bremenom" utakmica u Ligi Evrope sa "jarčevima" osvojio samo tri boda u ligi i dobio otkaz.

Ipak, austrijski stručnjak se na opšte iznenađenje brzo dočekao na noge i dobio jedan od najboljih, ali i najzahtjevnijih poslova u Njemačkoj, užarenu klupu Borusije iz Dortmunda.

U njemačkim medijima je bilo dosta spekulacija prije utakmice o tome kako će izgledati Stegerova Borusija. Austrijanac je u svojoj prvoj utakmici na klupi postavio formaciju 4-1-2-3-1 u kojoj su u špicu napada bili Jarmolenko, Obamejang i Pulišić, a "trokut" u u sredini su činili Vajgl, Kagawa i Gerero. Zadnju "četvorku" su činili Toljan, Sokratis, Toprak i Šmelcer, što je jedanaesta različita odbrambena postava za Dortmund na šesnaest utakmica u Bundesu.

Dortmund je u prvom dijelu meča nije odigrao spektakularno, čak ih je u 7. minutu spasila prečka koju je pogodio Saut Serdar, a najbolju priliku su imali preko Obamejanga koji je loptu poslao pored desne stative.

Borusija je u drugi dio meča ušla dosta agresivnije i sa jasnom namjerom da se direktnijom i bržom igrom dođe do gola domaćina, koji je stajao "dublje" u svojoj polovini.

Odbranu domaćih je "oključao" grčki štoper Sokratis Papastatopulos u 55. minutu. Toprak je nakon centaršuta Pulišića pogodio stativu, a odbijena lopta je pronašla put do stamenog Grka koji uhvatio volej i savladao Zentnera.

Majnc je nakon primljenog gola zaigrao otvorenije, što je ostavilo dosta prostora iza leđa odbrane domaćina što su znali iskoristiti Kagava i Obamejang.

Gabonac je nesebično asistirao, a Kagava je pogodio za četvrti trijumf Borusije u gostima ove sezone.

-Preokret u Hamburgu-

HSV je na svom stadionu utakmicu počeo na savršen način, ranim vođstvom koje im je donio Kirijakos Papadopulos u 9. minutu.

Ipak tu prednost su ispustili u narednih 15 minuta kada je za poravnanje pogodio Marius Volf, dok je preokret i tri boda za Ajntraht donio reprezentativac Srbije Mijat Gaćinović.

U prvom meču večerašnjeg programa Volfsburg i Lajpcig su na "Folksvagen Areni" podijelili bodove. "Vukovima" je ovo bio deseti remi ove sezone, dok je ekipe Lajpciga ovo četvrta utakmica bez pobjede u Bundesligi.

Dortmund prvi put od septembra, posle više od dva i po meseca, a Peter Šteger nakon ravno sedam meseci! Kada je saopšteno da će njih dvoje ruku po ruku do kraja sezone mnogi su se šokirali, ali evo zajedno su očigledno dobitna kombinacija: Majnc - Borusija Dortmund 0:2!

Doskorašnji trener Kelna koji je sa Jarčevima osvojio svega tri boda u 14 kola, seo je večeras po prvi put na klupu Milionera i prekinuo seriju užasnih rezultata tog tima. Borusija nije blistala - niko nije ni očekivao da će odmah zablistati posle dugih dana tmine u koju je poveo Peter Boš - ali što je za nju najvažnije konačno je uzela tri boda i nastavila borbu za Ligu šampiona.

Nakon 45 minuta mučenja bunker domaćih probio je štoper Dortmunda Sokratis (55. minut), da bi sve dileme oko pobednika rešio Šinđi Kagava (89), pošto ga je lepo i nesebično proigrao Pjer Emerik Obamejan.

Šteger nije mnogo filozofirao sa sastavom. Igrao je u formaciji 4-3-3 sa Gereirom u sredini, koji je jedini iskakao iz svoje uobičajene pozicije. Napred su bili Jarmolenko, Obamejan i Pulišić, uz Gereira još Vajgl i Kagava, a nazad Toljan, Sokratis, Toprak i Šmelcer.

Za nas je zanimljiv bio duel u Hamburger gde je domaći HSV poklekao pred Ajntrahtom uz gol Mijata Gaćinovića. Gisdolov tim vodio je golom Papadopulosa od 9. minuta, no Volf i Gaćinović preokrenuli za samo osam minuta i rezultat se posle toga nije menjao. Niko Kovač dobrano je izmešao karte, ostavio na klupi najboljeg napadača Alera - igrao Luka Jović umesto njega, nije se proslavio - zatim promenio krilne igrače, ali ni to nije pomoglo domaćinu da stigne bar do boda...

A Frajburg je posle čudesnog preokreta protiv Kelna u nedelju 4:3 (0:3) srušio još jednog favorita - Menhengladbah. Pod Švarcvaldom pobednika je odlučio penal Nilsa Petersenau 20. minutu.