Izricanje presude generalu Mladiću

Haški tribunal danas će izreći presudu nekadašnjem komandantu Glavnog štaba Vojske Republike Srpske generalu Ratku Mladiću, optuženom za ratne zločine tokom proteklog rata u BiH.

Republika Srpska 22.11.2017 | 07:48
Izricanje presude generalu Mladiću
Tužilaštvo i odbrana iznosili su završne riječi od 5. do 15. decembra 2016. godine.

Izricanje presude generalu Mladiću zakazano je za 10.00 časova.

General Ratko Mladić uhapšen je u Srbiji i izručen Hagu u maju 2011. godine, a suđenje mu je počelo u maju 2012.

Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju u Hagu ili Haški tribunal je ad hok sud, osnovan Rezolucijom 827 Savjeta bezbjednosti UN 25. maja 1993. godine.

Stvarna nadležnost suda je da sudi za genocid, zločine protiv čovječnosti, povrede Ženevskih konvencija iz 1949. godine i dopunskih protokola, povrede zakona i običaja ratovanja. Ovaj sud može da sudi jedino pojedincima, ali ne i organizacijama ili vladama.

Nadležnost Haškog tribunala isključivo je ograničena na krivično gonjenje osoba koje su počinile teška kršenja međunarodnog humanitarnog prava po osnovu individualne krivične odgovornosti.

NJegova teritorijalna nadležnost odnosi se na područje bivše SFRJ, za vremenski period od 1. januara 1991. godine.

S obzirom na to da je većina postupaka koji se vode pred ovim sudom okončana ili je pri samom kraju, izlaznom strategijom o radu predviđeno je njegovo zatvaranje i formiranje Mehanizma za međunarodne krivične sudove koji će okončati preostale žalbene postupke.

Zaključno sa 15. novembrom ove godine, pred Haškim tribunalom je optuženo 127 lica za počinjena djela ratnog zločina koja su teritorijalno povezana sa prostorom BiH u periodu od 1992. do 1995. godine.

Od toga broja, 90 optuženih su Srbi /70,8 odsto/, 28 Hrvati /22,1 odsto/ i devet Bošnjaka /7,1 odsto/. Od ukupnog broja optuženih, za njih 106 postupak je okončan, dok se protiv 11 lica postupak još vodi /tri lica su u prvostepenom, a osam u drugostepenim postupcima/.

Haški tribunal je Sudu BiH proslijedio pet predmeta za ukupno 10 optuženih lica /devet Srba i jedan Hrvat/.

Od pomenutog broja lica protiv kojih je okončan postupak /106/, 67 lica je osuđeno na kazne zatvora, osam je oslobođeno, 13 optuženika je umrlo i za 18 su optužnice povučene uz preporuku da se ovi slučajevi vode pred domaćim pravosuđem.

Licima koja su pravosnažno osuđena /67 lica/ pred Haškim sudom za zločine počinjene na teritoriji BiH ukupno je izrečeno pet doživotnih kazni i 965,5 godina zatvora.

Za genocid i učešće u izvršenju genocida Haško tužilaštvo nikada nije optužilo nijedno lice nesrpske nacionalnosti. Optuženo je 23 lica srpske nacionalnosti za genocid i učešće u izvršenju genocida.

Optužnice su podignute protiv Radislava Krstića, Vujadina Popovića i drugih oficira i članova Glavnog štaba Vojske Republike Srpske u predmetu "Srebrenica", Radoslava Brđanina, Momira Talića, Milomira Stakića i Milana Kovačevića u predmetu "Prijedor", Gorana Jelisića, Biljane Plavšić i Momčila Krajišnika.

Haški tribunal optužio je i bivšeg predsjednika Republike Srbije Slobodana Miloševića, takođe, za genocid u nekoliko opština BiH - Bijeljina, Bosanski Novi, Brčko, Ključ, Kotor Varoš, Prijedor, Sanski Most i Srebrenica.

Za genocid i pomaganje i podržavanje genocida Sud je do sada pravosnažno osudio pet lica srpske nacionalnosti: Zdravka Tolimira, LJubišu Bearu i Vujadina Popovića za genocid, te Dragu Nikolića i Radislava Krstića za pomaganje i podržavanje genocida. Presudom Pretresnog vijeća za zločin genocida u Srebrenici nepravosnažno je osuđen Radovan Karadžić i u ovom predmetu je u toku žalbeni postupak.

Za zločine počinjene na prostoru BiH haško tužilaštvo je optužilo 90 Srba. Mnogi od njih osuđeni su za najteža krivična djela kršenja humanitarnog i ratnog prava, od kojih je najteže genocid i zločin protiv čovječnosti.

Osuđivani su nosioci političkih, javnih i vojnih funkcija svih rangova od najnižih do najviših i to, kako za individualnu, tako i za komandnu odgovornost, te su im na teret stavljene kvalifikacije učešća u "udruženim zločinačkim poduhvatima nad Bošnjacima i Hrvatima". Istovremeno, na drugoj strani optuženo je 28 Hrvata i samo devet Bošnjaka.

Kada je riječ o Bošnjacima i njihovim zločinima nad srpskim stanovništvom u BiH, podignute su optužnice u samo tri slučaja - Rasim Delić po osnovu krivične odgovornosti nadređenog Odredu "El Mudžahid" u sastavu trećeg korpusa takozvane Armije BiH - tri godine zatvora, upravnici i stražari logora "Čelebići" u opštini Konjic - tri lica osuđena, od kojih jedan Hrvat, a jedno lice oslobođeno/ i Naser Orić po osnovu krivične odgovornosti za zločine u nekoliko sela opština Srebrenica i Bratunac koji je i oslobođen.

Ako se iz ovoga izuzme suđenje bivšim generalima takozvane Armije BiH i visokim oficirima Drugog i Trećeg korpusa ove armije, kojima se se sudilo zbog zločina nad Hrvatima u Srednjoj Bosni /Kakanj, Zenica i Travnik/, a samo manjim dijelom zbog zločina nad Srbima, svi ostali predmeti pred Haškim sudom u kojima su optuženi bili Bošnjaci ili Hrvati odnosili su se samo na sukobe između takozvane Armije BiH i HVO-a, u kojima su žrtve bili Bošnjaci, odnosno Hrvati.

Posmatrajući po nacionalnoj strukturi osuđenih lica Haški sud je Srbima izrekao pet doživotnih kazni i 758 godina zatvora, Hrvatima 166 godina zatvora i Bošnjacima 41,5 godina zatvora.

Od ukupnog broja okončanih postupaka samo devet lica je bilo optuženo za zločine počinjene nad srpskim narodom /od kojih tri za zločine počinjene nad Hrvatima i Srbima zajedno/, dok su se ostali postupci odnosili na predmete u kojima su žrtve bila lica hrvatske i bošnjačke nacionalnosti.

Od ukupno 207,5 godina zatvora dosuđenih Hrvatima i Bošnjacima, samo 50,5 godina kazne zatvora izrečeno je za zločine nad Srbima, što čini 5,2 odsto od ukupno izrečenih kazni zatvora /ne računajući i doživotne kazne zatvora.

(Srna)

Komentari / 18

Ostavite komentar
Name

Mostarac

22.11.2017 07:08

http://depo.ba/clanak/169088/ovako-je-govorio-dodik-ma-davola-mladic-voli-srpski-narod-zbog-njega-svi-ispastamo

ODGOVORITE
Name

Thanks

22.11.2017 07:18

Ma Dodig je ljudski kameleon: dobije boju one stolice na kojoj upravo sjedi. Takve su mu i oci, kameleonske. Njegov nacin je pak nacin papka.. Hibrid najugodnije vrste.

Name

Dragutin

22.11.2017 07:14

Kakva god bude presuda generalu Ratku Mladicu on ce za srpski narod ostati heroj i legenda.O Ratka Mladica necete naci ni jednu naredbu po kojoj je kako sto ovi iz Haga tvrde da je naredjivao ubistva i slicno jer je on postovao sve Zenevske konvencije o zastiti civila.U Srebrenici nisu ubijani zene i djeca nego su svi spaseni i izvuceni iz enklave sa autobusimai i kamionima.Optuzuju ga za genocid u Srebrenici ali ko je jos na svijetu cinio genocid a istovremeno spasavao civile zene djecu i starce....

ODGOVORITE
Name

sar

22.11.2017 08:04

Dragutine,ti stvarno vjerujes u to sto pises?cuj nema naredbi i dokaza...blago tebi.

Name

Really sar

22.11.2017 08:31

Ima samos sto je branio Srbe o alijinih terorista .zivio Djeneral Mladic

Name

Divos

22.11.2017 07:15

Пресуда нашем ратном команданту, часном официру, генералу Младићу је одавно написана. Ово ругло, суд у Ден Хагу ради по обрасцу како је радила инквизиција, или судови у неким тоталитарним системима, рецимо у Немачкој 1930их, сврха суђења је угодити моћницима, ту су пресуде написане и пре почетка процеса, а сам процес је форме ради. О генералу је пуно тога речено, написано, они који су га познавали рекоше, частан, храбар, прек и праведан официр. Водио је нашу ВРС кроз бројна искушења, имао је и грешака, али ко није, сигурно се и огрешио о неке, али ко није, и сасвим извјесно у том рату ништа нечасно није урадио, а камо ли неко недјело. И у овој фарси од суђења, генералу ништа нису могли доказати, нема нити једног наређења, усменог, писменог да се уради неки злочин, нема документа, акта, снимка који би довео у везу генерала са било којим злочином, ништа. Све се своди на удружени злочиначки подухват, и да је генерал, у том ланцу командовања, морао знати или имати улогу у неком злочину који је неки припадник ВРС негдје починио. Једно апстрактно и произвољно виђење ствари. Мада и не мари, генерал данас припада историји. О генералу ће се још пуно писати, говорити, честити и слободноумни људи збориће позитивно о генералу, погани и малоумни људи рђаво. Опет, сваки човјек умире два пута, једном због биолошких закона, други пута када приче о њему утихну. О генералу приче неће утихнути приче, још дуго, дуго времена. А и то је нешто.

ODGOVORITE
Name

Re Divos

22.11.2017 07:53

Svaka ti čast čovječe. Konkretno, sažeto, istinito. Od Boga ti zdravlje i sreća.

Name

Re divos

22.11.2017 08:24

Jos jedan dodani mit da se srbi zavadjaju sa svijetom! Probudi se covjece!!

Name

Da dodam

22.11.2017 08:49

Bilo kalkva presuda, i vlast i opozicija bi trebala usvojiti ZAKON o imenima ulica kojim ce se regulisati da u svakom gradu RS, glavne ulice, nose ime generala Mladica. Ja znam da bi takav zakon izbacio iz fotelja sve velikane i iz pozicije i opozicije, kojima su fotelje bitne, a oni bi potrosili nekoliko Mladica za svoje fotelje. Ali...vecina postenog naroda misli ovako.

Name

Bibi

22.11.2017 07:25

Po broju presuda u Hagu ukazuje samo na razmjeru pocinjenih zlocina. Broj Bosnjackih civilnigh zrtava je pet puta veci od broja Srpskih. Zato me cudi to uporno negiranje zlocina.

ODGOVORITE
Name

Re. Haris

22.11.2017 07:40

Sine,uzme ti pusku u ruke i napadnes regularnu vojsku drzave u koju si se kleo ti i tvoj tata, sta si ti... Civil?!... Terorista naravno, i sutra, neda Boze, glavu izgubis proglase te civilnom zrtvom.

Name

cris

22.11.2017 07:54

Nije mi jasno kako neko od tih bošnjaka kojima je lično prišao Mladić i dao im slobodu i spasio život,ne napiše neku peticiju da čovjek nije kriv,kako mogu živjeti sa tim da gledaju ove osude. Bilo je svega u ratu ali ne možete kontrolisati bolesne pojedince ni sa jende ni sa druge strane.

ODGOVORITE
Name

XXX

22.11.2017 08:35

Razumijem da je demokratija, da svako ima pravo da kaze svoje misljenje ali tebi je bolje da to pravo ne koristiš ....pokazujes svima koliko si glup

Name

cris

22.11.2017 09:26

xxx demokratija ne znaci pravo svakog na misljenje,pravo svakog na misljenje imaju i u autokratiji. da li sam glup il nisam,to na tebe ne moze uticati,ne znam čemu komentar.ponavljam da svi treba da odgovaraju u ratu koji su činili zločine al skoro jednog takvog oslobodiše.

Name

Бијељина

22.11.2017 08:00

моралне наказе суде, пресуђују и одлучују о судбини дива, по бибилији ово је један од знакова краја свијета.

ODGOVORITE
Name

Re Bijeljina

22.11.2017 08:23

Ne vreedjaj Bibliju konju jedan.

Name

durmitor

22.11.2017 08:29

Odlazeća adminjstracija Tribunala...

ODGOVORITE
Name

Re durmitor

22.11.2017 09:04

I sta to mijenja?